Zbiorniki takie jak oczka wodne to sztuczne akweny, o które trzeba dbać przez cały rok po to, aby w sezonie wiosenno-letnim prezentowały się ładnie i tworzyły własny, zdrowy ekosystem. Jeśli jesteś posiadaczem takiego zbiornika, na pewno wiesz, ile pracy trzeba włożyć w to, by uzyskać przynajmniej zadowalający efekt.

Regularne usuwanie glonów, mułu czy nieprzyjemnego zapachu wiąże się z koniecznością stosowania specjalnych preparatów służących do redukcji osadów dennych. Aby zminimalizować ilość pracy na wiosnę, warto więc przygotować oczko wodne już zimą. Poniżej znajdziesz krótką listę, która pomoże Ci je zabezpieczyć przed nadchodzącymi mrozami i niską temperaturą!

Porządne oczyszczenie zbiornika kluczem do zachowania zdrowego ekosystemu

Najważniejszą kwestią, której absolutnie nie można pominąć, przygotowując oczko wodne na zimę, jest oczywiście dokładne oczyszczenie akwenu. Już jesienią warto pamiętać o tym, żeby raz na jakiś czas usuwać zwiędłe liście, pożółkłe pałki wodne i pozostałe rośliny, ponieważ gnijąc, przyczyniają się do powstawania osadów.

Tuż przed samą zimą, poza pozbyciem się zanieczyszczeń, koniecznie zadbaj o:

  1. Rośliny wodne – ważne jest, aby je odpowiednio przyciąć do wysokości maksymalnie do 10 cm nad dnem. Dzięki temu łatwiej oczyścisz zbiornik, a jednocześnie zmniejszysz ilość powstającego przez całą zimę mułu.
  1. Zwierzęta zamieszkujące oczko wodne – jeśli zima jest wyjątkowo surowa, dobrze jest przenieść ryby oraz żaby do specjalnego basenu, ponieważ skrajnie niskie temperatury mogą przyczynić się do ich zamarznięcia.
  1. Usunięcie sprzętu, który może ulec zniszczeniu – jeśli w Twoim oczku wodnym masz zainstalowane filtry, pompy lub fontanny, nie zapomnij ich zabrać przed nastaniem mrozów.
  1. Zabezpieczeniem wody przed zamarznięciem – zimujące ryby potrzebują stałego dostępu do powietrza, a także światła, dlatego należy zapobiec zamarznięciu wody. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest umieszczenie napowietrzacza tuż pod powierzchnią. Jeśli mimo to woda zamarznie, delikatnie nawierć otwory w lodzie, dzięki czemu utworzy się przerębel dostarczający rybom tlen.

W przypadku, kiedy temperatura wody spadnie poniżej 8 stopni, nie wolno wykonywać żadnych prac pielęgnacyjnych.

Chcesz, żeby Twoje oczko wodne przetrwało zimę? Zabezpiecz je już teraz!

Prawdą jest, że im lepiej zadbasz o oczko wodne przed zimą, tym wiosną będziesz mieć dużo mniej pracy. Oczyszczenie zbiornika z gnijących roślin, usunięcie osadów dennych, mułu i glonów to najważniejsze punkty na wspomnianej wyżej liście.
Zainwestuj w bezpieczne i sprawdzone preparaty na glony w oczku wodnym – szczególnie polecamy AKWESAN, AKWESAN GR oraz AKWESAN STARTER.