Wiosna to intensywny czas dla wszystkich właścicieli oczek wodnych. Po zimie, która niestety rok w rok sprawia, że w akwenach zaburza się cały ekosystem, należy zadbać o to, aby przygotować je do kolejnego sezonu.

Czynności, jakie warto wykonać wiosną, aby oczko wodne z powrotem stało się reprezentacyjne, jest wiele. Jednak nie należy się zrażać, ponieważ po ich wykonaniu zbiornik ponownie będzie zachwycał swoim wyglądem. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie kroki podjąć, żeby zadbać o oczko wodne wiosną – zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Naprawa szczelności zbiornika i oczyszczenie go z osadów dennych

Pierwszą czynnością, jaką trzeba zrobić po tym, jak temperatura na zewnątrz przestanie być ujemna, jest sprawdzenie szczelności zbiornika. Bardzo często bywa tak, że w wyniku niskich temperatur bądź silnych opadów śniegu wykładzina elastyczna, którą wyłożony jest akwen, pęka. W takiej sytuacji należy osuszyć i oczyścić miejsce, w jakim powstała dziura, po czym nakleić na nią specjalną łatkę nieprzepuszczającą wody.

Zalecamy także sprawdzenie, czy brzeg nie zsunął się poniżej poziomu wody ani nie doszło do jej wycieków. Jeśli okaże się, że wykładzina jest mocno zniszczona, wówczas należy wymienić ją na nową.

Kolejnym krokiem jest usunięcie zgromadzonych przez zimę osadów oraz glonów, które namnożyły się w akwenie. Do tego niezastąpione będą odpowiednie preparaty na glony w oczku wodnym, takie jak AKWESAN. Jest to środek przeznaczony do redukcji osadów dennych przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów bakterii do oczka wodnego. Produkt skutecznie usuwa nie tylko osady z dna zbiornika, ale hamuje również rozwój glonów.

Odbudowa flory bakteryjnej w oczku wodnym

Po usunięciu zbędnych zanieczyszczeń w oczku wodnym nadchodzi czas na to, aby zająć się zeszłorocznymi roślinami znajdującymi się w zbiorniku, a także tymi przechowywanymi w piwnicy. Przycinając suche pędy traw, ale też pozbywając się tataraku i pałek, unikniesz ich gnicia, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko rozwoju glonów.

Rośliny w oczku wodnym muszą być przerzedzone, jeśli ich korzenie są zbyt mocno ściśnięte. Posiadając lilie wodne, dobrze jest je raz na jakiś czas nawozić – do tego stosuje się nawozy do roślin wodnych. Możesz wykorzystać AKWESAN Starter, który aktywuje życie biologiczne oraz zapewnia równowagę w całym akwenie.

Ostatnim krokiem jest oczywiście wypełnienie oczka wodnego rybami. Jeśli w zbiorniku przez całą zimę znajdowały się ryby, powinno się je zacząć karmić dopiero wtedy, gdy temperatura wody będzie wynosić przynajmniej 12 stopni. Pod koniec wiosny wpuszcza się ryby przechowywane w zimie w domowym akwarium – w taki sposób nie będą one narażone na szok termiczny. Tak przygotowane oczko wodne będzie łatwiej utrzymać w czystości przez cały sezon.

Jeśli szukasz produktów do pielęgnacji zbiorników wodnych, sprawdź ofertę naszego sklepu BIOBAKT. Zapraszamy!