Brak możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do sieci kanalizacyjnej to jeszcze nie koniec świata. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być instalacja szamba, a więc przydomowej oczyszczalni wymagającej regularnej konserwacji. Zaniedbanie takich działań może bowiem prowadzić do powstawania kożuchów w szambie.
Dlaczego na powierzchni szamba powstają kożuchy? Jak dbać o bezodpływowy zbiornik na nieczystości i czym są bakterie denitryfikacyjne? W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy garść cennych informacji dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak radzić sobie z tym kłopotliwym problemem.
Skąd bierze się kożuch w szambie?
Charakterystyczny nalot w postaci tłustego kożucha to nic innego, jak pozostałości po używanych w kuchni olejach oraz tłuszczach, a także resztkach posiłków, biologicznych odpadkach czy złogach z domowych odpływów, które są nierozpuszczalnymi w wodzie związkami organicznymi. To właśnie wszystkie te zanieczyszczenia spływające wraz ze ściekami do szamba tworzą na jego powierzchni osad niemal całkowicie odcinający dopływ tlenu atmosferycznego do przydomowej oczyszczalni, co z kolei uniemożliwia biorozkład nieczystości.
Dlaczego należy rozpuszczać kożuchy w szambie?
Namnażające się w szambie bakterie w ekstremalnych przypadkach mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników, dlatego też należy skutecznie z nimi walczyć. Szkodliwe drobnoustroje oraz kożuch w szambie, oprócz wspomnianego wcześniej spowolnienia rozkładu nieczystości, prowadzą do puchnięcia ścieków, powstawania drażniącego zapachu i utrudnionego przepływu ścieków. Ich obecność może więc całkowicie sparaliżować pracę całej przydomowej oczyszczalni.
Warto także zaznaczyć, że rodzaj szamba nie ma tutaj większego znaczenia. Kożuchy powstają zarówno w szambach betonowych, jak i tych wykonanych z tworzyw sztucznych.
Niezawodne środki do oczyszczalni przydomowych
Jednym z polecanych, efektywnych sposobów na zapobieganie tworzenia się kożuchów w szambie jest regularne stosowanie środków do oczyszczalni przydomowych bogatych w bakterie denitryfikacyjne, a więc mikroorganizmy przekształcające azotany i azotyny w bezpieczne dla środowiska gazy azotu. To właśnie z ich pomocą można skutecznie wspomóc naturalne procesy zachodzące w szambie, a co za tym idzie – niemal całkowicie zapomnieć o kożuchach.
Środki do szamba umożliwiające zmniejszenie częstotliwości oczyszczania zbiorników oraz zapewniające widoczną redukcję ilości osadów znajdujących się na ścianach dostępne są w ofercie sklepu BIOBAKT. Proponujemy m.in.:
- tabletki do szamba Sanidenn Tabs — preparat zawierający ponad 5 miliardów bakterii w jednej tabletce, który dedykowany jest do utylizacji ścieków i nieczystości w oczyszczalniach. Redukuje kożuchy powierzchniowe, a także upłynnia osady denne, udrażnia drenaże instalacje kanalizacyjne;
- preparat do szamba Biodenn K — ma bardzo wysoką koncentrację biokomponentu mikrobiologicznego, zmniejsza częstotliwość opróżniania oczyszczalni, redukuje nieprzyjemne zapachy, kożuchy i jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt, jak również środowiska naturalnego;
- bakterie do oczyszczalni Saniden Plus — bakterie przeznaczone do przemysłowych oczyszczalni ścieków, które przyspieszają rozkład białek, tłuszczów i węglowodanów tym samym rozpoczynając proces rozkładu materii organicznej.
Wybierając produkty od producenta biopreparatów BIOBAKT, masz gwarancję skuteczności – zobacz całą naszą gamę propozycji dla rolnictwa, przemysłu, domu i ogrodu!