Opróżnianie szamba nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, jednak mimo wszystko warto o to regularnie dbać. Im rzadziej szambo jest opróżnianie, tym częściej dochodzi do jego zapchania. Stosując specjalne środki, redukując ilość wrzucanych tam odpadów czy jedzenia, jesteśmy w stanie nieco zmniejszyć częstotliwość opróżniania zbiornika. Który sposób sprawdzi się najlepiej i pozwoli w porę zareagować na ewentualne problemy związane z instalacją wodno-kanalizacyjną?
Jak zadbać o szambo – praktyczne wskazówki
Z pozoru może się wydawać, że nie mamy zbyt dużego wpływu na częstotliwość wymiany szamba. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo to od nas zależy. Jeśli regularnie wymieniamy zbiornik, reagujemy niemal natychmiast na pojawiające się problemy, np. wybijanie szamba w toalecie, wówczas przyczyniamy się do tego, że domowa sieć wodno-kanalizacyjna działa bez zarzutu.
Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o całą instalację:
- zamiast wyrzucania resztek jedzenia do toalety czy zlewu, możesz je kompostować lub umieszczać w specjalnych pojemnikach do tego przeznaczonych,
- ogranicz używanie tłuszczów i olejów, które powodują zatory w instalacji,
- zwykły papier toaletowy zastąp biodegradowalnym, który się szybko rozkłada,
- ogranicz zużycie wody, ponieważ im więcej jej wykorzystujesz, tym szybciej szambo się zapełnia,
- regularnie stosuj preparaty do szamba zawierające specjalne kultury bakterii redukujące ilość osadów oraz przyspieszające procesy biodegradacji.
Do najskuteczniejszych środków przeznaczonych do utylizacji ścieków zaliczamy SANIDENN Tabs w tabletkach lub Plus w proszku, a także BIODENN-K. SANNIDEN to preparat zapobiegający powstawaniu kożuchów powierzchniowych, rozkładający szkodliwe substancje, poprawiający drożność sieci wodno-kanalizacyjnej oraz redukujący nieprzyjemne zapachy. Jest wygodny w dozowaniu, a przy tym wystarcza na bardzo długo. BIODENN-K natomiast rozkłada detergenty stosowane w gospodarstwie domowym, proteiny i tłuszcze, zmniejsza ilość siarkowodoru, amoniaku w zbiorniku, udrażnia rury, i podobnie jak SANIDENN – redukuje odór.
Zmniejsz częstotliwość opróżniania szamba, stosując bakterie nitryfikacyjne
W preparatach, o których wspomnieliśmy wyżej, znajdują bakterie nitryfikacyjne, czyli rozkładające amoniak. W połączeniu z dodatkowymi substancjami mają doskonałe działanie. Zmniejszają ilość osadów, blokują tworzenie się kożuchów powierzchniowych, a co za tym idzie – przyczyniają się do zmniejszenia częstotliwości opróżniania szamba.
Prawidłowe stosowanie środków do oczyszczalni przydomowych i szamb skutkuje zmniejszeniem problemów z zatorami i nieprzyjemnymi zapachami, co daje nam możliwość rzadszego opróżniania instalacji. Ważne jest aby obserwować system wodno-kanalizacyjny i reagować kiedy wystąpią niepokojące objawy wskazujące na konieczność opróżnienia.