Etapy nitryfikacji oraz denitryfikacji
Nitryfikacja jest dwuetapowym procesem biologicznym. Zachodzi w warunkach tlenowych, podczas procesu amoniak i jony amonowe zostają utlenione do azotanów. Dzięki temu toksyczny amoniak zostaje zneutralizowany.
Nitryfikacja krok po kroku:
- bakterie nitryfikacyjne przekształcają amoniak i sole amonowe do postaci mniej szkodliwych azotynów,
- efektem utlenienia amoniaku jest hydroksyamina,
- następnie hydroksyamina utlenia się do azotynów, a z tlenu i wodoru tworzy się woda,
- następnie, przy udziale bakterii, azotyny utleniają się do azotanów, a efektem ubocznym reakcji jest woda.
Natomiast denitryfikacja zachodzi w warunkach beztlenowych. W tym procesie dochodzi do redukcji azotanów do postaci azotu gazowego – ten następnie ulatnia się do atmosfery.
Co daje nam nitryfikacja?
Regularnie zachodzący proces nitryfikacji pomaga zniwelować ilość amoniaku w ściekach i wodzie. Stosując środek zawierający odpowiednie bakterie, np. SANIDENN, można usprawnić procesy nitryfikacji. Korzyści:
- eliminacja toksycznego amoniaku z odpadów i ścieków. To bardzo istotne dla ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniem związkami azotu, skutkuje to także ograniczeniem nieprzyjemnych zapachów;
- poprawa jakości gleby poprzez kontrolę zawartości azotu – to bardzo ważne dla prawidłowego, zdrowego wzrostu roślin oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne,
- mniejsze stężenie amoniaku w ściekach oczyszczonych oznacza lepszą jakość wody odprowadzonej do środowiska,
- zapobieganie eutrofizacji, czyli nadmiernemu wzbogacaniu wód w składniki odżywcze, co mogłoby prowadzić do zakwitów glonów i śmierci ryb w skażonych akwenach.
SANIDENN jest preparatem o szerokim spektrum działania. Nie tylko wspomaga rozkład amoniaku, ale także upłynnia ściek i skutecznie ogranicza kożuchy powierzchniowe.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy w celu zaopatrzenia się w skuteczne preparaty zawierające bakterie nitryfikacyjne.