Środki chemiczne produkowane na bazie drażniących, mocnych substancji bywają bardzo skuteczne. Mimo to warto zastanowić się nad ich stosowaniem, ponieważ niosą za sobą wiele skutków ubocznych negatywnie działających nie tylko na organizmy żywe (w tym na człowieka), ale również na środowisko naturalne.

Amoniak, chlor albo silnie zasadowe substancje znajdujące się w popularnych preparatach mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, dróg oddechowych, ale nie tylko. Szczególnie niebezpieczne bywają środki do utylizacji ścieków, udrażniania odpływów itp. Czym zatem zastąpić środki chemiczne i czy produkty mikrobiologiczne się do tego nadają?

Czym są produkty mikrobiologiczne?

Preparaty zawierające żywe mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na rozkład szkodliwych substancji, to produkty mikrobiologiczne. Bardzo często używa się ich do utylizacji ścieków, gnojowicy, do kompostownika, udrażniania rur etc. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a ich działanie różni się od rodzaju bakterii w nich zawartych.

Bakterie do przydomowej oczyszczalni będące głównym składnikiem preparatu Biodenn K czy Pillbakt redukują pokłady osadów dennych, likwidują nieprzyjemne zapachy, a co najważniejsze – redukują ilość amoniaku i siarkowodoru. Dodatkowo zwalczają kożuchy powierzchniowe, a także udrażniają systemy kanalizacyjne. Niepatogenne mikroorganizmy znajdują się w środkach do udrażniania rur odpływowych w kuchniach oraz łazienkach, np. DB 206 Łazienka i DB 406 Kuchnia. Bakterie powodują rozkład białek, tłuszczów, węglowodanów, jak również resztek organicznych.

Złożone preparaty mikrobiologiczne jako idealna alternatywa dla środków chemicznych

Jeśli zastanawiasz się nad alternatywą dla zwykłych preparatów chemii domowej, koniecznie zwróć uwagę na środki zawierające specjalne szczepy bakterii, czyli mikroorganizmy niepatogenne. Warto zastąpić zwykłe środki chemiczne produktami mikrobiologicznymi, ponieważ:

– są bezpieczne dla człowieka i innych organizmów żywych,

– nie emitują nieprzyjemnych, ostrych zapachów,

– nie działają drażniąco na skórę

– są biodegradowalne, dzięki czemu są przyjazne dla ekosystemu, a także wód gruntowych,

– mają długotrwałe działanie,

– są wydajne, dzięki czemu zużywa się mniej opakowań,

– zwalczają szkodliwe bakterie, redukują osady i pozostałe zanieczyszczenia w sposób naturalny, korzystnie wpływając na środowisko.

W naszej ofercie znajdziesz preparaty mikrobiologiczne, które można stosować nie tylko w domu, ale też w rolnictwie oraz przemyśle. Zachęcamy do zapoznania się z takimi produktami jak aktywatory gnojowicy, bakterie do kompostownika, preparaty na glony w oczku wodnym, środki do przydomowych oczyszczalni. Zapraszamy!