Kompostowanie odpadów zielonych, czyli liści, gałęzi czy trawy, ma wiele zalet, które niosą za sobą korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla Twojego ogrodu. Trawa po skoszeniu generuje spore ilości odpadów organicznych, dlatego warto ją ponownie wykorzystać, produkując z niej naturalny nawóz.

Jeśli masz swój ogródek, a Twoja działka ma sporą powierzchnię, dlatego koszenie trawy wiąże się z generowaniem resztek, możesz samodzielnie przygotować taki kompost. Wystarczy kilka kroków, aby zredukować odpady, a co za tym idzie – wytworzyć nawóz organiczny poprawiający jakość gleby. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby zrobić to samodzielnie!

Kompostowanie trawy z użyciem specjalnych szczepów bakterii

Aby przygotować kompost z trawy, wcale nie musisz korzystać z pomocy fachowców zajmujących się terenami zielonymi. Możesz zrobić to zupełnie samodzielnie, wykorzystując do tego pozostałości po skoszeniu trawy, a także specjalne preparaty do kompostowania

Produkcję należy zacząć od wyboru miejsca, w którym będzie znajdował się kompostownik. Najlepiej go umieścić na końcu działki, aby nieprzyjemny zapach nie roznosił się po całym terenie. Warto zwrócić uwagę, aby miejsce było zacienione, ponieważ zapobiegnie to nadmiernej utracie wilgotności. Kompostownik można zbudować samemu z drewnianych tyczek oraz siatki lub zakupić w dedykowanych sklepach ogrodniczych.

Następnie wykonaj poniższe kroki:

  1. Po skoszeniu trawy zbierz wszystkie resztki, ale dopilnuj, by nie były one skażone środkami chemicznymi. Jeśli trawa jest długa bądź gęsta, należy ją najpierw rozdrobnić.
  1. Na samym dnie ułóż suchy materiał zapewniający optymalną cyrkulację powietrza. Mogą to być gałęzie albo słoma.
  1. Na to połóż warstwę trawy, później zaś – na przemian: suchy materiał, a na to mokry itd.
  1. Regularnie sprawdzaj wilgotność kompostownika, a także mieszaj jego zawartość co kilka tygodni, aby trawa rozkładała się równomiernie. 
  1. Cały proces trwa zwykle od kilku miesięcy nawet do kilku lat, dlatego na okres zimowy należy nakładać grubszą warstwę słomy oraz gałęzi, by utrzymać ciepło. Gotowy kompost przyjmuje ciemny kolor, a wtedy jest gotowy do wykorzystania jako nawóz.

Jak przyspieszyć kompostowanie trawy?

Z uwagi na to, że proces kompostowania trawy trwa dosyć długo, można go przyspieszyć, używając do tego skutecznych preparatów złożonych z niepatogennych szczepów bakterii. Wytwarzają one enzymy skracające czas rozkładu materii organicznej. Dodatkowo zmniejszają objętość pryzmy kompostowej, redukują nieprzyjemne zapachy, a także zwiększają ilość substancji, które później doskonale odżywiają glebę, utrzymując równowagę azotu i węgla.

Jeśli chcesz wykonać kompost z trawy, koniecznie zdecyduj się na zakup preparatu NOVESAN, który przyspieszy cały cykl rozkładu odpadów po skoszeniu. Nowością w naszej ofercie jest KOMPOSTER TABS, czyli tabletki wzbogacające kompost w związki łatwo przyswajalne dla roślin. Są one wygodne w użyciu i wysokowydajne. Oba produkty dostaniesz w naszym sklepie online Biobakt.pl. Zapraszamy!