Nie każda działka budowlana czy ogródek działkowy ma łatwy dostęp do sieci kanalizacyjnej, szczególnie jeśli znajduje się w miejscowości turystycznej lub z dala od miasta czy większej wsi. W tej sytuacji rozwiązaniem jest budowa szczelnego szamba lub przydomowej oczyszczalni. Korzystanie z takiego zbiornika na nieczystości albo urządzenia do utylizacji ścieków wiąże się jednak z koniecznością zadbania o jego prawidłowe funkcjonowanie. Powstaje więc pytanie – jak dbać o szambo bądź oczyszczalnię?

Znaczenie profilaktyki w kontekście dbania o szambo oraz oczyszczalnie ścieków

Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć – zasada ta ma zastosowanie również w kontekście dbania o szambo i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Profilaktyka w tym obszarze obejmuje działania takie jak:

  • regularne czyszczenie, a także opróżnianie zbiornika, co zapobiega jego przepełnieniu,
  • używanie wyłącznie ekologicznych detergentów, które nie zaburzą równowagi biologicznej w oczyszczalni lub szambie,
  • ograniczanie ilości zanieczyszczeń tłustych w kanalizacji w celu zapobiegania pojawianiu się trudnych do usunięcia osadów.

Warto też stosować preparaty bakteryjne, umożliwiające szybszy rozkład nieczystości, jak również niwelujące nieprzyjemny zapach ścieków.

Czy konieczne jest stosowanie bakterii do szamba i oczyszczalni ścieków?

Stosowanie bakterii do regularnie używanego, przydomowego szamba lub oczyszczalni jest konieczne, ponieważ te mikroorganizmy pomagają w utrzymaniu właściwej sprawności drenażu, a także zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do gruntu czy atmosfery. Dodatkową zaletę stanowi to, że eliminują nieprzyjemne aromaty. Ponadto przedłużają one żywotność zbiorników na nieczystości oraz urządzeń do utylizacji ścieków, gdyż dzięki działaniu bakterii nie dochodzi w nich do zatorów.

Biobakt: specjalistyczne biopreparaty do szamba oraz oczyszczalni ścieków

Nasza firma jest producentem i dystrybutorem biopreparatów do szamba, a także specjalistycznych środków do przydomowych oczyszczalni. W każdym z nich znajdują się bakterie, poprawiające sprawność działania zbiorników na nieczystości oraz urządzeń do utylizacji ścieków. Wszystkie produkty Biobakt zostały odpowiednio przetestowane, by zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Charakteryzuje je również wysoka skuteczność.

Zachęcamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej oferty lub zasad stosowania konkretnych preparatów – postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.