Zanieczyszczenie gleby substancjami ropopochodnymi niestety jest powszechnym problemem wynikającym głównie z działalności człowieka. Zakłady przetwarzające ropę naftową, transport paliw, maszyny napędzane paliwami ropopochodnymi, wypadki drogowe, nielegalne zrzuty odpadów – wszystko to wiąże się z częstymi wyciekami substancji, które wchłaniają się w glebę i ją zanieczyszczają.

Substancje ropopochodne można jednak usunąć z gleby, wykorzystując do tego sprawdzone metody przywracające jej pierwotny stan. Sprawdź, która z nich sprawdzi się najlepiej.

Bioremediacja gleby

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby jest bioremediacja. Jest to proces polegający na wykorzystywaniu naturalnych mikroorganizmów, które występują w glebie i doskonale sprawdzają się przy usuwaniu tego rodzaju substancji. Bioremediację gleby wspomaga się różnymi preparatami zawierającymi składniki odżywcze, mikroorganizmy czy enzymy, a wszystko po to, aby przyspieszyć cały proces.

Bioremediację dzielimy na:

  • biostymulację – dodawanie do gleby substancji odżywczych wspierających wzrost mikroorganizmów, np. azot czy fosfor,
  • bioaugmentację – wprowadzanie dodatkowych mikroorganizmów, przy użyciu specjalnych preparatów takich jak PETRODENN zawierający szczepy bakterii zdolne do efektywnego rozkładu substancji ropopochodnych,
  • fitoremediację – stosowanie roślin, które absorbują zanieczyszczenia.

Wykopywanie ziemi czy wykonywanie prac na miejscu?

Oczyszczanie gleby można przeprowadzić na dwa sposoby – bezpośrednio na miejscu bądź wykopania ziemi i przeniesienia jej do miejsca, w którym zostanie pozbawiona substancji ropopochodnych. Bioremediację wykonuje się na miejscu i należy ją uzupełnić procesem napowietrzania ziemi. Prace wymagające wykopania ziemi wykonuje się przy:

  • bioprzemywaniu, podczas której glebę oczyszcza się przy użyciu środków chemicznych,
  • termicznej dekontaminacji, czyli podgrzewaniu gleby, które usuwa substancje ropopochodne.

Taka metoda jest dużo bardziej kosztowna i skomplikowana.

Pozostałe metody oczyszczania gleby

Poza wyżej wspomnianymi sposobami na usunięcie substancji ropopochodnych z gleby można zastosować również inne metody, w tym np. elektroremediację (przepuszczanie prądu elektrycznego przez glebę), oczyszczanie chemiczne lub termiczne. Wszystkie te sposoby są skuteczne, jednak w większości wymagają zastosowania specjalistycznych środków do tego przeznaczonych. W Biobakt.pl znajdziesz wydajne i efektywne preparaty do oczyszczania gleby z zanieczyszczeń ropopochodnych. Zapraszamy!