Mniejsze koszty eksploatacyjne, mniejszy wpływ na środowisko, lepsza kontrola jakości ścieków, brak nieprzyjemnych zapachów – to najważniejsze zalety, związane z przerobieniem szamba w przydomową oczyszczalnię. Jest to więc inwestycja, która przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne, ale też ekologiczne. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, dlatego, jeśli jesteś zainteresowany tą kwestią, sprawdź nasz artykuł, w którym znajdziesz wskazówki na temat tego, jak przerobić szambo w przydomową oczyszczalnię.
Zapoznaj się z aspektami prawnymi i stanem technicznym szamba
Przepisy prawne związane z przydomowymi oczyszczalniami mogą być różne – jest to zwykle zależne od gminy. Może się zdarzyć, że urząd będzie wymagał od Ciebie pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia tego do odpowiednich instytucji. Należy podkreślić również fakt, że bardzo często projekt powinien być dostosowany do lokalnych uwarunkowań ochrony środowiska. Po spełnieniu konkretnych wymagań koniecznie zapoznaj się ze stanem technicznym istniejącego już u Ciebie szamba.
Możesz to zrobić samodzielnie albo powierzyć owo zadanie fachowcom, którzy sprawdzą, czy konstrukcja szamba jest odpowiednia do tego, aby przerobić je na oczyszczalnię, skontrolują, czy nie ma nigdzie pęknięć ani nieszczelności. Fachowiec pomoże Ci również wykonać kolejne działania tak, aby zaplanowany system przydomowej oczyszczalni działał, jak należy.
Postaw na odpowiednią technologię oczyszczania
Ważne jest, aby wybrać odpowiednią technologię oczyszczania ścieków, ponieważ to właśnie od niej zależy skuteczność działania całego systemu. Najczęściej rekomenduje się systemy drenażowe, w których ścieki są filtrowane przez grunt. Dobrym rozwiązaniem jest też oczyszczalnia z osadem czynnym, w której wykorzystuje się specjalne preparaty z mikroorganizmami rozkładające substancje organiczne (np. Biodenn K, Sanidenn Plus czy Pillbakt).
Następnie adaptuje się szambo na osadnik wstępny, czyli gnilny. To właśnie tutaj ścieki oddzielają się od wody, co uznaje się za etap oczyszczania. Kolejnym krokiem jest montaż dodatkowych elementów systemu oczyszczalni: bioreaktora, filtra oraz drenażu rozsączającego (ewentualnie pola filtracyjnego). Zdarza się, że do niektórych oczyszczalni musi zostać podłączony system napowietrzania dostarczający tlen do mikroorganizmów odpowiadających za rozkład substancji organicznych.
Jak wygląda konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków?
Domową oczyszczalnię przerobioną z szamba należy regularnie konserwować, a także dbać o to, aby czyścić filtry biologiczne i opróżniać zbiornik. Aby jednak zmniejszyć częstotliwość opróżniania, rekomendujemy stosowanie środków do oczyszczalni przydomowych zawierających bakterie. Zmniejszają one ilość osadów dennych, zwalczają nieprzyjemne zapachy, ale też udrażniają systemy kanalizacyjne. Warto więc o nich pamiętać.