Szambo to rozwiązanie stosowane w wielu gospodarstwach domowych, szczególnie tam, gdzie brak dostępu do kanalizacji miejskiej. Choć to dość efektywna metoda zarządzania ściekami, regularnie pojawiające się kłopoty z odpływem mogą prowadzić do sporych komplikacji, znacznie utrudniając codzienne użytkowanie wody. Zastanawiasz się, jakie są główne przyczyny problemów z szambem, a także jak im skutecznie zaradzić? Podpowiadamy.
Blokada przewodów odpływowych
Jedną z najczęstszych bolączek posiadaczy szamba jest zatkanie przewodów, które może być spowodowane dużym nagromadzeniem się tłuszczu, osadów mineralnych bądź też innych nierozpadających się w wodzie odpadów. W tej sytuacji kluczowe jest przede wszystkim wdrożenie dobrych nawyków. Używanie nieodpowiednich środków chemicznych, wlewanie do odpływu tłuszczu po smażeniu czy też wrzucanie chusteczek nawilżanych i innych z pozoru niegroźnych śmieci sprzyja bowiem powstawaniu blokad. Ponadto profilaktycznie warto przepłukiwać przewody odpływowe, stosując specjalistyczne preparaty do szamba, zawierające np. bakterie nitryfikacyjne.
Niewłaściwa eksploatacja szamba
Wielu właścicieli nieruchomości zapomina o okresowym opróżnianiu szamba, co prowadzi do jego przepełnienia. W efekcie nieprzyjemne zapachy wydostają się na zewnątrz, a sam odpływ staje się niewydolny. Chcąc zachować pełną wydajność szamba, należy je regularnie opróżniać. Jak często? Średnio co kilka miesięcy, jednak zależy to oczywiście od pojemności zbiornika, a także ilości produkowanych ścieków.
Niedrożna wentylacja
Efekt zapchanego odpływu może być też wynikiem problemów z wentylacją szamba. Ograniczony do minimum dostęp powietrza prowadzi do wytworzenia podciśnienia, które uniemożliwia swobodny przepływ ścieków do zbiornika, a przy tym sprzyja wydzielaniu nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja jest kluczowa dla prawidłowego procesu rozkładu ścieków, dlatego zalecamy regularne kontrole systemu wentylacyjnego – kluczowe dla zapobiegania ewentualnym kłopotom w przyszłości.
Nieszczelność zbiornika szamba
Przeciek zbiornika może prowadzić do przedostania się ścieków do gleby, przyczyniając się nie tylko do zanieczyszczenia środowiska, ale też stwarzając zagrożenie zdrowotne. Problem ten wynika zwykle z uszkodzeń mechanicznych, korozji czy pęknięć zbiornika, a odpowiednio szybko wykryty może zostać skutecznie zneutralizowany. Jak zapobiegać przeciekom w przyszłości? Oprócz doglądania szamba warto przede wszystkim korzystać z usług profesjonalnych firm, które do budowy zbiorników używają wytrzymałych i odpornych na rozszczelnianie materiałów posiadających liczne certyfikaty.