Każdego roku przeciętny człowiek wytwarza około 350 kilogramów odpadów komunalnych, na które składają się przede wszystkim opakowania po żywności czy zużyte przedmioty codziennego użytku. Szczególną kategorię stanowią jednak odpady biodegradowalne, które można poddać kompostowaniu, w ten sposób wykorzystując je jako naturalny nawóz. Jak stworzyć swój własny kompostownik i jakie zalety niesie za sobą takie rozwiązanie? Oto praktyczne porady, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu lub biurze!
Czym są odpady biodegradowalne i jakie przykłady wyróżniamy?
Istotną częścią produkowanych odpadów są wszelkie materiały biodegradowalne. Należą do nich śmieci, które pod wpływem działania bakterii czy też grzybów ulegają naturalnym procesom rozkładu, zmieniając się w kompost. Do odpadów „bio”, które można poddać kompostowaniu, zaliczamy między innymi:
- resztki kuchenne,
- liście oraz igliwie,
- fusy z herbaty lub kawy,
- skoszoną trawę,
- owoce i warzywa,
- odchody zwierzęce,
- kwiaty i krzewy,
- popiół drzewny,
- korzenie oraz chwasty.
Na czym polega kompostowanie odpadów komunalnych?
Odpady biodegradowalne można zmienić w naturalny nawóz roślinny. Na czym polega kompostowanie odpadów komunalnych? Jest to proces rozkładu wyrzuconych roślin czy żywności pod wpływem działania mikroorganizmów. Istotny jest fakt, że kompostowanie to najprostsza metoda przetwarzania tak zwanych „odpadów bio”, która nie wymaga żadnego dodatkowego nakładu pracy. Substancje organiczne samoczynnie ulegają rozkładowi, zmieniając się w naturalny nawóz roślinny, idealny do wykorzystania w ogrodzie. Wystarczy jedynie wygospodarować przestrzeń, w której będziemy składować odpady, najlepiej w formie specjalnego kompostownika, czyli niewielkiego pojemnika wykonanego z drewna lub plastiku, który można ustawić nawet na niewielkim balkonie.
Aby przyspieszyć proces rozkładu, warto wykorzystać także specjalne preparaty do kompostowania, takie jak NOVESAN, czy równie popularny środek, czyli Komposter TABS, które posiadają w składzie naturalne substancje usprawniające kompostowanie. Wspomniane preparaty dostarczają pożyteczne bakterie do kompostownika, dzięki czemu zwiększają efektywność rozkładu materii.
Dlaczego warto postawić na kompostowanie odpadów komunalnych?
Kompostowanie odpadów komunalnych niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to naturalna metoda przetwarzania resztek roślinnych, która pozwala szybko i sprawnie pozbyć się niepotrzebnych śmieci. Ponadto gotowy kompost doskonale użyźnia glebę, co wpływa na szybkość wzrostu kwiatów i krzewów, a także owoców czy warzyw. Co istotne, kompostowanie odpadów komunalnych jest stosunkowo łatwe i efektywne, ponieważ nie wymaga specjalnych nakładów pracy. Potrzebna jest jedynie przestrzeń, w której ustawisz kompostownik. Dodatkowo możesz przyspieszyć proces rozkładu, stosując w tym celu preparaty do kompostowania, które są dostępne w formie praktycznych, wygodnych tabletek. W ich składzie znajdują się naturalne bakterie do kompostownika, które dodatkowo poprawią jakość gotowego nawozu!